קליניקה טיפולית  

בעולם המודרני אנו עדים לאורח חיים מסחרר, הדורש מאיתנו התמודדות בתנאי לחץ עצומים, זמינות ומחויבות סביב השעון, שעות עבודה ארוכות, אחריות רבה, עמידה בלוחות זמנים צפופים, ריכוז מקסימאלי ושימת דגש על יכולות מחשבתיות ומיומנויות טכנולוגיות, לצד צפייה לנהל במקביל וללא כל שינויי את אורח החיים המסורתי של זוגיות ומשפחה. 

דרישה זו של העת המודרנית, להישגים בשני תחומים אלו במקביל, מביאה לא אחת לקונפליקטים פנימיים ולמחירים גבוהים בחיינו. מצב נתון זה המוכר לכולנו, מוציא אותנו לאורך זמן מהאיזון העדין וההרמוניה הדרושה לנו על מנת לתפקד בצורה טובה, פוגע באיכות החיים שלנו ולאורך זמן מתבטא בהופעת מחלות שונות ותסמינים מגוונים ברמת הגוף/ רוח ונפש.
 

מחקרים רפואיים רבים בתחומים שונים מצביעים יותר ויותר על קשר ישיר, בין שלושת הרבדים הללו ועל ההשפעה המכרעת של אורח חיינו המודרני למחלות מערביות ולצורך לא רק בטיפולים, אלא בשינויי אורחות החיים וההרגלים(פעילות גופנית, תזונה, שינה). אחד המחקרים הרפואיים מהשנים האחרונות, התפרסם תחת הכותרת: "Toxic Life Style" וציין כי 50,000 אמריקאים, נפטרים מידי שנה מסיבוכים חמורים בתפקודי הכבד ואברים הפנימיים נוספים, עקב אורח חייהם הקיצוני לאורך השנים. 

את מגוון התופעות הרבות המטופלות בצורה יעילה ברפואה המשלימה, ניתן לחלק לשלושת הרמות:

גוף- תופעות פיסיות הכוללות: כאבי ראש ומגרנות, מתח קבוע וכאבים בצוואר, ושכמות, כאבי שרירים, וגידים, טיניטוס, סחרחורות, הפרעות בראייה, הרדמות ונימול בפנים וגפיים, בעיות נשימה, כאבים החזה, כאבי בטן ובעיות עיכול, בחילות, הקאות, צרבות, כאבי מחזור ובעיות פוריות, כאבי גב כרוניים, כאבים ורגישות בברכיים, בעיות בדרכי השתן ובעיות הקשורות לשלד ולשרירים.

רוח- נשמתו של האדם שוכנת על פי הרפואה הסינית בלב ומטרתה היא להבשיל, להתפתח ולצבור ניסיון חיים. כאשר אדם אינו חי בצורה מאוזנת לאורך זמן, גם נשמתו נמצאת לאורך זמן במצוקה, אשר יכולה לבוא לידי ביטוי בתופעות כוללות: תחושת ריקנות וחוסר כיוון בחיים, תחושת תקיעות וחוסר מימוש עצמי, חוסר בהירות מחשבתית, קושי להתמודד עם אתגרי החיים, קושי בהתארגנות בזמנים, הקצאת משאבים וסדרי עדיפויות.

נפש-נפש האדם הינה אספקט ייחודי של הנשמה, הנכנסת לגוף עם ההתעברות ואחראית על מגוון האיכויות האישיותיות של האדם, הכוללות את: תחושותיו, רגשותיו וחוויותיו. כאשר מופיע חוסר איזון לאורך זמן עשיות להופיע תופעות הכוללות: תחושת חוסר שקט וחוסר איזון נפשי/ רגשי, הפרעות שינה, חרדה ודיכאון, מניה דיפרסיה, שינויים קיצוניים במצב הרוח, מחשבות טורדניות, כעס, מרמור ותסכול.

הקליניקה הטיפולית
הינה מרכיב חיוני וחשוב הן כמרכז לימודי רפואה סינית משולבת והן כפילוסופיית החיים שלנו במקום. בגלל התנאים הקיימים בחברה המודרנית, והנטייה של כולנו לצאת מאיזון והרמוניה פנימית המתבטאת בהופעת תסמינים שונים ובפגיעה בבריאותינו, הוקמה הקליניקה הטיפולית, אשר תפקידה הראשוני, לתת טיפולים ברמה הגבוהה ביותר, על ידי טובי המטפלים, לקהל הרחב על מנת לתת מענה הולם להתמודדות עם החיים בעולם המודרני ואורח החיים המסחרר ולהבטיח כי האדם יחיה בהרמוניה פנימית ועם סביבתו, ירכוש כלים לניהול אורח חיים והרגלים בריאים, ישמור על בריאותו
ובעיקר ימנע חוסר איזון בשלושת הרבדים של רוח/גוף/נפש. 

בבסיסה של הרפואה הסינית המסורתית, מצויה תפיסת העולם "הדאואיסטית" אשר רואה את האדם כחלק בלתי נפרד מהטבע, המושפע מאותם חוקים וכפוף לאותם יחסי גומלין בין הכוחות השונים. על כן בנוסף לטיפול במערכת הגופנית דנה רפואה זו, גם במערכת הנפשית ובהשפעות סביבתיות. מכוון שהאדם הנו חלק בלתי נפרד מהסביבה , אותם חוקי טבע חלים גם עליו ומשפיעים בצורה ישירה על בריאותו.

הטיפולים עצמם מורכבים מאבחון מדוקדק של מצבו של המטופל על פי עקרונות הרפואה הסינית המסורתית, התאמת תוכנית טיפולים המותאמת אישית לצרכיו ואורח חייו של המטופל, תוך הבטחת התוצאות הטובות ביותר עבורו.  בנוסף, הרפואה הסינית המסורתית הינה רפואה הוליסטית, דהינו מסתכלת על האדם כמכלול מורכב אשר והיא עצמה מורכבת ממספר ענפים מרכזיים אשר מעצם שילובם יוצרים סינרגיה טיפולים חזקה ומעצימים את האפקט הטיפולי. בין ענפים אלה ישולבו בטיפול על פי התאמה אישית, טכניקות: דיקור, המלצות לתזונה ואורח חיים על פי הרפואה הסינית, טיפולי גוף(שיאצו וטווינה) וצמחי מרפא סיניים.
 

מטרת הטיפולים על פי "הרפואה המשלימה" הנה טיפול בשורש הבעיה והבאה לאיזון ברמת הגוף והנפש כאחד. מסיבה זו נאמר במקורות כי הטיפולים מכוונים בראש ובראשונה "לרפואה מונעת" אך בקליניקה המודרנית מטפלים במקביל בקשת רחבה של מצבים אקוטיים וכרוניים.
 

השפעותיהם של טיפולים אלו מתבטאים בהשפעה רב-מערכתית ובשני מישורים עיקריים:
 

הן מבחינת הנפש:תחושת רוגע ונינוחות , תחושה כללית טובה, שיפור ניכר בתופעות איתם הגיעו המטופל/ת, שינויים הדרגתיים בדפוסי החשיבה ובאורח החיים, יכולת ריכוז גבוהה, שיפור ביחסים בין אישיים ויכולת התמודדות טובה יותר במצבי לחץ ובסביבה היום יומית , יצירתיות, יוזמה, החלטיות והוצאה לפועל.
 

והן מבחינת הגוף:
תופעות פיסיות הכוללות: מחלות חום, צינון, שפעת, כאבי גרון ואוזניים, סינוסיטיס, טיניטוס, כאבי שלד ושרירים, מתח קבוע וכאבים בצוואר ושכמות, כאבי גב כרוניים ואקוטיים, פריצת דיסק וסכיאטיקה, כאבי ראש ומגרנות, כאבי מחזור ובעיות פוריות, כאבי בטן ובעיות עיכול, בעיות נשימה, עייפות כללית, דיכאון וחרדה וכאבים בחזה, קשיי שינה, סחרחורות, הפרעות בראייה, הרדמות ונימול בפנים וגפיים, בחילות, הקאות, צרבות, כאבים ורגישות בברכיים, בעיות בדרכי השתן.


בקליניקה ניתנים הטיפולים ברמה הגבוהה ביותר, על ידי טובי המטפלים בארץ ובעלי ניסיון קליני מוכח.
כמו כן מושם דגש חשוב על יצירת אווירה נינוחה ותומכת, תוך שמירה קפדנית על חוקי האתיקה המקצועית.
הטיפולים מורכבים מאבחון מדוקדק של מצבו של המטופל על פי עקרונות הרפואה הסינית המסורתית, התאמת תכנית טיפולים אישית לצרכיו ואורח חייו של המטופל, ושילוב טכניקות שונות להבטחת התוצאות הטובות ביותר.

להלן מספר דגשים לקראת הגעה לטיפול בקליניקה:

· יש לבוא עם בגדים נקיים ונוחים וזוג גרביים נקיות (מומלץ מכנס טרנינג וחולצת טריקו פשוטה).
· מומלץ לפנות מעט זמן לפני הטיפול ולאחריו על מנת להימנע ממתח מיותר.
· מומלץ לא לאכול ארוחה כבדה כשעה וחצי לפני הגעה לטיפול אך להקפיד לא להגיע רעב.
· חובה לידע את המטפל לגבי בעיות רפואיות מיוחדות ובמקרה של הריון. 


מכתב המלצה קליניקה-טסה

מכתב המלצה קליניקה-אלדד
         
Atar2b עיצוב ובנית אתרים